This lion is .+ adjectif. What animal do you like? (RP)

Transcription

This lion is .+ adjectif. What animal do you like? (RP)
Lesson 1
UNIT 2 " ANIMALS
Séance n°
Séquence :
Niveau :
Date :
Durée :
COMPETENCES TRAVAILLEES
Comprendre /réagir et parler en interaction orale
Trace visuelle/écrite
Écouter et se concentrer sur le message/ S’appuyer sur la
situation, en déduire le sens/Mobiliser/mémoriser/poser des
questions simples/
Percevoir la relation entre
graphèmes & phonèmes /
recopier.
OBJECTIFS LINGUISTIQUES & CULTURELS
Culture
Lexiques actifs
DAY LIFE : ANIMALS &
animal sounds
Capacités – Savoir faire.
Fonction de communication :
1) Savoir identifier des
animaux et les décrire:.
2) être capable d’exprimer ses
goûts et demander à qq’1 ses
goûts.
Noums:
Lion;monkey;bear;snake;dolphin
Verbs: like/
Enormous /prefer/ hate (RP)
Formulations :
This lion is .+ adjectif.
What animal do you like? (RP)
I like + lionS. (NC (au pluriel).
Phonologie



Rising/falling intonation.
diphtongues & Word
stress.
Fricatives /s/ /z/
Syntaxe/morphosyntaxe
L’adjectif
La forme déclarative.
La forme interrogative
COMPETENCE PRAGMATIQUE
TÂCHE - GUESSING GAME –animal sounds: (cf site internet)
“ Be the first to find the name of the anima”l: Teams 1&2
or
- BINGO – SURVEY…
Réactivation des connaissances
What’s is it? It’s a…./ what is this?
Is it a…..? yes it is/ No it isn’t.
What colour it is? It’s ….
Big/ small- tall- nice-
Matériel
Flashcards & mini / Poster/Audio doc. / SONG /
BOOK/
PHASES
Rituels
DEROULEMENT
Durée/Mode
A song
2 mins
Rebrassage
Remember : the colours - some animals - some adjectives….
5 mins
Interactive.
Présentation du
lexique
Flashcards – Look & listen :lion monkey bear, snake
dolphin (RP) x 2 times
Look, listen and repeat/
Kim’s game / cards turned the wrong way on board./
Look, listen and repeat boys/girls.
Reconnaissance de l’écrit (au verso de carte) plus tôt pour
« dog » (déjà appris)
Look & say.
MISE EN SCENE
Puppets A = B: / Ask Q: “ What animal do you like?
R :I like/ prefer lions.
Idem for x 3 times.
Take pupil and do same, Tr. asks the Q? Pupils
answer……..IDEM.
Phonology – Backward building.
8 mins
Introduction de la
nouvelle structure
& manipulation guide
Interactive Q & A pupils – feelings/weather….
PROMPTS -FLASHCARDS – what can you see?
Fertig Sophie CPD anglais
1
Individ & coll
10 mins
Teacher/teacher
Teacher /pupil
Pupil /pupil - G
Groups - SG
11/29
Lesson 1
UNIT 2 " ANIMALS
Pause sens
Exploitation du
document sonore
Activité de transfert
Présentation de la
trace écrite.
Rituels de fin de
séance
MANIPULATION GUIDEE -Get pupil to ask Q and
answer
Cette Q & Réponse nous permettent de demander et de
répondre :
-ce que l’on aime.
- ce que l’on fait.
LISTENING STRATEGIES. (dialogue)
Listen x 1.
Listen and point (flashcards stuck up in four corners of
room)
Listen & order (n° pics /put mini cards in order or desk)
LANGUAGE WORK.
Use OHP
Listen & repeat. What do you like ? x1 Falling intonation.
“I like Lions” –
Listen & stand up or sit down same/other examples.
Backward building.
RECONNAISSANCE DE L’ECRIT : les noms des animaux
“A SURVEY” :
À tour de rôle les élèves demandent et s’expriment à
propos de leurs préférences.
Distribute flashcards to one gp and word cards to
another.
Look, read and take right position.
I like lions . ( visual + written cards)
Idem – I hate cats.
Write (or glue in mini cards to save time)
SONG -
MATERIAL
SONGS/AUDIO DOCS
Hello /goodbye song
FLASHCARDS
Question mark card
Feelings cards
Weather cards
Classroom Eng cards
CHARACTERS
Rover/ James/Kate/Simon/
animals flashcards
colours /
Big / funny/ nice/ lovely…
10 mins
Solicit pupils to ask
Q.
10 mins
5 mins
OTHER / GAME
Cf :
Worksheet 1:
Site internet for “animal
sounds”
Worksheet 2:
Cf: “ a survey”
Pause sens OHP
Audio document
Pupil book:“Cup of Tea” niveau
1 page 28-29
Teacher book: p 57- 60
Mini flashcards
Photocopy - picture (no
written)
Guessing game material
sounds
Small pics
Big word cards
Small words cards.
Goodbye song
Fertig Sophie CPD anglais
2
11/29
Lesson 1
UNIT 2 " ANIMALS
Activity 1: “Guessing game”
http://www.saskschools.ca/~ischool/tisdale/ela/animals/game/sounds.htm
Activity 2: “ A survey”
“WHAT ANIMAL DO YOU LIKE?”
“I LIKE/PREFER/ ……..
ASK & ANSWER
NAMES
Pupil 1
………………
Pupil 2
……………...
Pupil 3
………………
Fertig Sophie CPD anglais
3
11/29