PRZYGOTOWANIE NAUCZYCIELA DO LEKCJI

Transcription

PRZYGOTOWANIE NAUCZYCIELA DO LEKCJI
PRZYGOTOWANIE
NAUCZYCIELA DO LEKCJI
I. J.
P. L.
PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE
• znajomość treści;
• wybór konkretnych zagadnień, które będą
omawiane;
• wybór treści, które wg nauczyciela są
niezbędne.
PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE
Nauczyciel określa:
jakie treści,
w jakim celu
i w jakim porządku będzie realizował.
PRZYGOTOWANIE METODYCZNE
•
określić rodzaj lekcji;
•
określić typ lekcji;
•
określić metody nauczania;
•
dobrać środki dydaktyczne;
•
ustalić czynności nauczyciela i ucznia;
•
ustalić formy i metody kontroli;
•
ustalić zakres pracy domowej.
PRZYGOTOWANIE ORGANIZACYJNE
-
naleŜy przygotować miejsce pracy
i środki dydaktyczne;
-
naleŜy uwzględnić sprawy, które naleŜy
przewidzieć poza treścią przedmiotową i
rozwiązaniami metodycznymi.
KONSPEKT LEKCJI
Zewnętrznym wyrazem przygotowania nauczyciela
jest konspekt zajęć zawierający:
•
plan;
•
układ materiału do przekazania
i opracowania z uczniami;
•
metody i środki dydaktyczne do wykorzystania
w toku pracy.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
TE
MA
TL
EK
CJ
I
•
prosty;
•
czytelny;
•
dający obraz zaplanowanych do realizacji
treści.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
CE
LE
OG
ÓL
NE
Cele ogólne wyraŜają to, co ma być produktem
końcowym szkoły, stąd określenie celów
instytucjonalnych.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
PO CEL
ŚR E
ED
NIE
Cele pośrednie otrzymuje się w rezultacie
podziału ogólnych celów wyraŜonych w
kategoriach funkcji na składniki w postaci
czynności.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
SZ
CZ CEL
EG E
ÓŁ
OW
E
Cele szczegółowe większa precyzja i
konkretność, celom szczegółowym nadaje się
postać operacyjną.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
O P CE
ER LE
AC
YJ
NE
Cel operacyjny opisuje poŜądany rezultat
wyraŜony w konkretnym zachowaniu
końcowym, w sposób, który umoŜliwia
nauczycielowi ocenienie, czy jego cele zostały
osiągnięte.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
O P CE
ER LE
AC
YJ
NE
Cele operacyjne wyróŜniają się takimi cechami jak:
• odpowiedzialność;
• jednoznaczność;
• wykonalność;
• logiczność;
• obserwowalność;
• mierzalność.
KONSPEKT LEKCJI
- formy pracy
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
RE
RO ŚL
DZ EN
AJ IE
U
Lekcja podająca – ma na celu zaznajomienie
uczniów z nowymi treściami i dbałość o to, aby
te treści były zrozumiane i zapamiętane przez
uczniów.
Lekcja podająca
Część podstawowa to:
•
podanie nowych treści;
•
zrozumienie;
•
opracowanie i zebranie.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
RE
RO ŚL
DZ EN
AJ IE
U
Lekcja eksponująca – ma za zadanie rozwijać
wyobraźnię i przeŜycia estetyczne.
Lekcja eksponująca
Część podstawowa:
•
ekspozycja utworu np. projekcja filmu,
magnetowidowe, nagranie z płyt,
magnetofonowe, przezrocza, program
komputerowy;
•
analiza i zrozumienie utworu (rozmowa o
utworze) – dyskusja, interpretacja;
•
podsumowanie naszych rozwaŜań, rezultatów
pracy, korekta błędów;
•
ponowna ekspozycja całości lub fragmentu.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
RE
RO ŚL
DZ EN
AJ IE
U
Lekcja problemowa – ma na celu rozwiązanie
jakiegoś problemu.
Lekcja problemowa
Część podstawowa:
•
zetknięcie uczniów z trudnością, jej odczucie i
uświadomienie (stworzenie problemu);
•
określenie trudności i sformułowanie problemów,
pytań lub zagadnień (rozwiązywanie problemu);
•
ustalenie pomysłu rozwiązania, planu wykonania
zadania lub hipotez do sprawdzenia
(rozwiązywanie problemu);
•
wykonanie zadania, realizacja pomysłów,
weryfikacja hipotez przez dobór i analizę danych,
ich interpretację, przemyślenie i ocenę (dawanie i
weryfikacja pomysłów);
•
sprawdzanie poprawności rozwiązania.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
RE
RO ŚL
DZ EN
AJ IE
U
Lekcja ćwiczeniowa – ma na celu kształtowanie
umiejętności i nawyków.
Ćwiczenie polega na opanowaniu określonych
czynności, które są powtarzane w celu
rozwinięcia odpowiedniej sprawności lub
umiejętności.
Lekcja ćwiczeniowa
Część podstawowa:
•
uświadomienie uczniom zadania i podanie
tematu;
•
wprowadzenie nowego materiału, omówienie
zasad i reguł;
•
pokaz czynności z objaśnieniem;
•
próbne ćwiczenia uczniów;
•
korekta i dodatkowe objaśnienia;
•
ćwiczenia wdraŜające;
•
kontrola i korekta wykonywanych ćwiczeń.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
RE
RO ŚL
DZ EN
AJ IE
U
Lekcja mieszana – moŜe się składać ze
wszystkich rodzajów lekcji. Lekcje te wydają
się być najbardziej wartościowe i pozwalają
rozwinąć pełny zakres skutecznych metod
nauczania i uczenia się.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
OK
TY REŚ
PU LE
LE NIE
KC
JI
Typ lekcji - to taka jej odmiana, która wynika
z realizacji funkcji dydaktycznych w toku
procesu nauczania i uczenia się oraz z
organizacji pracy na lekcji,
zastosowanych metod czy środków
dydaktycznych.
Typy lekcji zazębiają się z rodzajami lekcji.
Typy lekcji wynikające z realizacji
funkcji
•
•
•
•
•
•
•
•
•
lekcje wprowadzające i zaznajamiające uczniów z
nowym materiałem;
lekcje utrwalające – utrwalanie wiadomości,
umiejętności i nawyków;
lekcja słuŜąca opracowaniu poznanego materiału;
lekcja powtórzeniowo-systematyzująca –
powtórzenie, uogólnienie i utrwalenie;
lekcja korektywno-uzupełniająca – korekta błędów i
uzupełnienie braków;
lekcja zawierająca wszystkie ogniwa procesu
nauczania i uczenia się;
lekcja obejmująca kilka ogniw procesu nauczania i
uczenia się;
lekcja sprawdzająca postępy uczniów;
lekcja słuŜąca ukształtowaniu pojęć.
Typy lekcji wynikające z organizacji
pracy na lekcji
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
lekcja dyskusyjna;
lekcja wycieczka;
lekcja z wykorzystaniem komputera;
lekcja z wykorzystaniem filmu;
lekcja w laboratorium;
lekcja pracy zespołowej;
lekcja uczenia się pod kierunkiem;
lekcja referatowa;
lekcja samodzielnej pracy uczniów;
lekcja w warsztatach szkolnych;
lekcja łączona.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
DY ŚR
DA O D
KT KI
YC
ZN
E
Środki dydaktyczne, to wszystkie przedmioty,
z których korzystamy podczas realizacji.
KONSPEKT LEKCJI
- scenariusz lekcji
PR
ZE
ZA BIE
JĘ G
Ć
Przebieg zajęć, to określenie po kolei w punktach
to, co będziemy robić.
DZIĘKUJĘ!!!

Documents pareils

Kurs języka norweskiego

Kurs języka norweskiego revet ost. Stek i ovn ved 180 grader i ca. 45 minutter til fisken er gjennomstek. Det siste kvartet tilsettes eplebåtene, som leges rundt. Serveres med brød, ris

Plus en détail

C04 - STATYSTYKA MATEMATYCZNA

C04 - STATYSTYKA MATEMATYCZNA a) Na poziomie istotno ci α = 0,05 sprawdzi hipotez , e dobowa liczba zabójstw w tym mie cie ma rozkład Poissona, b) Wyznaczy krytyczny poziom istotno ci, Zadanie 12. Pewien produkt mo na wytworzy ...

Plus en détail