Anglais

Transcription

Anglais
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Introduction
«Darwin et l’évolution»
Avec L’Origine des espèces et La Filiation de l’homme, Darwin a changé notre vision
du monde, étendant – non sans frictions et interprétations abusives – la théorie de la
sélection naturelle à l’histoire évolutive de l’homme et de la civilisation, née de la
sélection des instincts sociaux et de l’intelligence. Mais bien des malentendus
subsistent encore. Pour preuve la résurgence du créationnisme et l’assimilation de la
théorie à un système économique devenu irrationnel.
Voir aussi sur ce thème : les revues TDC n° 981 et TDC Ecole n° 43 «Darwin et
le darwinisme»
Cette séquence aborde la théorie de l’évolution et la polémique qu’elle a suscitée –
et suscite encore aux États-Unis. Elle sera l’occasion d’enrichir son vocabulaire
scientifique mais aussi littéraire, via le débat (étapes 2 et 3) qui touche à la question
philosophique « science et croyance ». Elle permettra le cas échéant de développer
le thème de l’identité : rapport de l’homme à sa propre histoire et à la science.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – INTRODUCTION © 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Objectifs - Supports
Objectifs
Culturels
o Darwin, la théorie de l’évolution ; l’importance de la religion aux États-Unis, le
fameux procès de 1925, dit Monkey trial.
Communicatifs
Compréhension écrite : lire de manière sélective un document à fort contenu culturel.
o Compréhension orale : comprendre des documents sonores et vidéo
o Tâche finale :
rédiger un texte informatif sur l’évolution d’une espèce ou faire un exposé en
classe avec support visuel
o
Langagiers
o Lexique :
o vocabulaire scientifique
o vocabulaire juridique
o Phonologie :
o règle d’accentuation des mots en –ion
o prononciation de la graphie e.
Documents supports
Document 1 : Vidéo sur Darwin (4 min 36 s)
http://www.amnh.org/exhibitions/darwin/ : cliquer sur « Watch Darwin Video ». Le
American Museum of Natural History est situé à New York. La vidéo présente
différents témoignages de scientifiques travaillant sur l’évolution des espèces
(spécialiste des plantes, des insectes…).
Document 2 :
Le « procès du singe » (Monkey trial) :
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=4723956
Texte de présentation du procès de John Scopes, accusé d’avoir enseigné la théorie
darwinienne de l’évolution, sur le site de la NPR, principale radio publique
américaine.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – OBJECTIFS - SUPPORTS
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Document 3 :Tennessee Evolution Statutes, 1925
Taper « anti-evolution » dans le champ de recherche. Il s’agit du premier lien. Ce
document donne le texte officiel de la loi de 1925 stipulant l’interdiction d’enseigner la
théorie de l’évolution (comme contraire à la Bible et aux valeurs américaines) dans
les public schools de l’état du Tennessee.
http://www.law.umkc.edu/
Document 4 : 80 ans après le « Monkey Trial », le débat continue
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5064849 : Cliquer sur « Listen
Now ». Cet enregistrement fait le parallèle entre le jugement de Scopes et une
décision récente condamnant un enseignant adepte de la théorie créationniste.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – OBJECTIFS - SUPPORTS
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Mise en œuvre
Les Objectifs énoncés sont ancrés sur les recommandations du Cadre européen
commun de référence pour les langues (CECRL, Conseil de l’Europe, 2001) :
o Culturels/Interculturels (cf. chapitre V, 1. Compétences générales :
savoir, aptitudes et savoir-faire, savoir être et savoir apprendre)
o Communicatifs : activités de communication langagière et stratégies,
capacités traitées (cf. chapitre IV)
o Langagiers : compétences linguistiques, sociolinguistiques et
pragmatiques (cf. chapitre V, 2. Compétences spécifiques)
Les Documents supports constituent autant de types de « textes » authentiques
permettant de travailler les objectifs (cf. chapitre IV).
Proposition de scénario
Etape 1
Objectif et dispositif préconisé
Il s’agit ici de faire un rapide bilan de ce que les élèves connaissent de Charles
Darwin et de son ouvrage The Origin of Species. A l’issue de ce travail préliminaire,
les élèves visionneront un document vidéo et répondront à des questionnaires qui s’y
rapportent.
Activité 1 : Darwin et la théorie de l’évolution
La séance commence par une brève anticipation à l’oral. Étant donné la célébrité de
Darwin, on part de ce que les élèves connaissent déjà du naturaliste et de sa théorie.
– What do you know about Darwin?
He was an English scientist (a naturalist) from the 19th century. He was famous for
his theory about evolution.
– What does his theory consist in?
He gave evidence that all species of life have evolved over time from one or a few
common ancestors through the process of natural selection.
– What was the title of his most famous book?
On the Origin of species.
On peut noter au tableau, en phonétique, la prononciation du mot « species » ou le
faire répéter.
Activité 2 : Compréhension du document vidéo
Les élèves regardent ensuite la vidéo mise en ligne par le American Museum of
Natural History (Document 1), avant de remplir la Fiche Élève 1. La compréhension
du document ne devrait pas leur poser trop de difficultés. Les exercices leur
permettent de se familiariser avec la théorie de l’évolution, d’enrichir leur vocabulaire
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – MISE EN ŒUVRE
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
scientifique et de travailler notamment sur la phonétique.
La correction se fait avec le groupe classe, à l’oral.
Etape 2
Objectif et dispositif préconisé
On abordera ici la polémique autour de l’enseignement de la théorie de l’évolution
aux Etats-Unis.
Activité 3 : Rappel sur les théories de Darwin
La deuxième étape commence par un rappel sur la théorie de Darwin. On évoque
alors la thèse « créationniste » à laquelle elle s’oppose.
– What explanation did Darwin give for man’s creation?
He considered that man was the result of an evolution. Men and apes belong to the
same “tree of life”.
– What explanation had been given so far?
So far, man had been considered as God’s creation. (See Bible: Genesis) Only God
could have created such a complicated being.
– Imagine people’s reactions.
Strong opposition was immediately born and the controversy is going on nowadays.
Une fois la controverse introduite, les élèves peuvent étudier en autonomie le
Document 2 et le Document 3 et le Document 4, et remplir la Fiche Élève 2. Les deux
documents concernent le « procès du singe » (ou Monkey trial) de 1925 à Dayton
(USA, Tennessee), l’un des plus célèbres procès de l’histoire américaine, et la
polémique encore vivace autour de l’enseignement de la science et de l’évolution.
Le Document 2 présente le contexte et le déroulement du procès : il donne lieu à un
premier travail de compréhension écrite globale. Puis les élèves passent à un travail
de compréhension orale globale, qui doit enrichir le débat de la séance suivante. Il
s’agit d’écouter un reportage radio qui fait le lien entre ce fameux procès de 1925 et
une décision de 2005 condamnant l’enseignement du « dessein intelligent »
(Intelligent Design).
Etape 3
Objectif et dispositif préconisé
Un débat est organisé, opposant le camp des défenseurs de l’enseignement de la
seule théorie de l’évolution à celui des défenseurs de l’enseignement des différentes
théories (évolution et créationnisme). On demande alors aux élèves de préparer les
arguments, les exemples, les expressions de l’accord et du désaccord, et on les
encourage à utiliser des gap-fillers.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – MISE EN ŒUVRE
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Prolongements possibles
– Creation museum pushes “true history”
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/6216788.stm
– US judge bans intelligent design from science lessons (and other articles)
http://www.guardian.co.uk/science/2005/dec/21/evolution.schoolsworldwide
– Tree of life : the first-known sketch by Charles Darwin
http://www.amnh.org/exhibitions/darwin/idea/treelg.php
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – MISE EN ŒUVRE
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
NOM :
PRÉNOM :
CLASSE :
DATE :
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Fiche Élève 1
Document 1
Go to: http://www.amnh.org/exhibitions/darwin . Choose “Watch Darwin Video”.
Fill in the following grid.
Name
Occupation
Species studied
Opinion about
Darwin
and the theory
Melanie
Shassy
Spencer Barrett
David Grimaldi
Olivier Rieppel
Niles Eldredge
Richard Fortey
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE ÉLÈVE 1
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Neil deGrasse
Tyson
2. Listen again to David Grimaldi’s interview. What does he use to study past insects?
3. Pronunciation
a. Underline the stressed syllables in the following words you have heard:
EVOLUTION – PRESERVATION – SUCCESSION – RADIATION – QUESTION
b. What is the common point?
c. In the following words from the document, underline the stressed syllables, then write the phonetic
symbol corresponding to the pronunciation of each letter
EMBRYOS – DECLINE – DETAIL – EVOLUTION – REPTILES
PREVIOUS – QUESTION – SPECIES – THEORY – INSECTS
CHARACTERISTICS – PRESERVE – DIVERSITY – EVOLUTION
4. Now, go to:. http://www.amnh.org/exhibitions/darwin/idea/treelg.php
Explain in a few words what this drawing represents using words from the previous document.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE ÉLÈVE 1
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
NOM :
PRÉNOM :
CLASSE :
DATE :
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Fiche Corrigé 1
Document 1
Go to: http://www.amnh.org/exhibitions/darwin . Choose “Watch Darwin Video”.
Fill in the following grid.
Name
Occupation
Species studied
Melanie
Shassy
ichthyologist
fishes, freshwater
fishes
Spencer Barrett
evolutionary
biologist
plants
David Grimaldi
entomologist
insects
Olivier Rieppel
paleontologist
marine reptiles
Niles Eldredge
paleontologist
trilobites, crabs,
shrimps
Opinion about
Darwin
and the theory
Her studies in
Africa confirm the
theory: “If he had
stumbled on the
Great Lakes, he
would not have
waited 30 years to
publish his great
theory.”
Theory explains
the diversity of
shapes and
colours.
Possibility to
reconstruct
evolutionary
relationships.
Shared
characteristics in
species.
Evolution
explains the
complexity of
species.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE CORRIGÉ 1
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Richard Fortey
paleontologist
trilobites
Neil deGrasse
Tyson
astrophysicist
universe
“I would be lost
without that
theory.”
Theory explains
evolution and
decline of the
species.
Admiration for a
man who had the
courage to
wonder if “life
had always been
the same” and
refused to be
content
“describing”
things.
Darwin also
allowed “the
evolution of
science”.
2. Listen again to David Grimaldi’s interview. What does he use to study past insects?
He uses either fossils or insects embalmed in amber, which gives them a “lifelike fidelity”.
3. Pronunciation
4. Now, go to:. http://www.amnh.org/exhibitions/darwin/idea/treelg.php
Explain in a few words what this drawing represents using words from the previous document.
The tree of life illustrates one aspect of the THEORY of EVOLUTION. According to
Darwin, there has been a natural SELECTION of SPECIES, but most of them have the
same origin, the same root: they have evolved differently, in different directions as the
branches of the tree illustrate it.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE CORRIGÉ 1
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
NOM :
PRÉNOM :
CLASSE :
DATE :
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Fiche Élève 2
Document 3
Go to: http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/scopes/tennstat.htm
a. Sum up what the bill says.
b. Enrich your (judicial) vocabulary. In this text, find synonyms for:
– to forbid;
– financial punishment;
– illegal;
– an illegal behaviour;
– official declaration of guilt;
– be punished financially.
c. What modal auxiliary is used to proclaim the law?
Document 4
2. Now, go to: http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=4723956
a. Place and time?
b. What was the coverage by the press?
c. What was the subject?
d. How long did it lasted?
e. The cast: read from “1871” to “July 21, 1925” and fill in the grids.
Supporters of the theory of evolution :
Name
Job or
function
Arguments
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE ELEVE 2
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Opponents to the theory:
Name
Job or
function
Arguments
(someone who may be
subjective and should
not)
f. Was it difficult to pass the bill?
g. What was the town leaders’ role in the trial?
h. What was their real motivation?
i. Read “July 21, 1925”. Write down all words related to justice.
j. What verdict did they reach?
3. Oral comprehension. Go to:
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5064849
Click on “Listen Now”. After a few seconds of ad, the recording starts. Listen until
3:58.
Then answer the questions:
a. What decision has just been taken?
b. What made the 1925 trial so popular?
c. What are the common points and differences between the two trials mentioned?
– Use expressions of similarity for common points.
– Use expressions of contrast for differences.
d. In all the documents you have studied, what are the different expressions used to
designate the theories opposing Darwin’s theory?
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE ELEVE 2
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
NOM :
PRÉNOM :
CLASSE :
DATE :
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
Fiche Corrigé 2
Document 3
1. Go to: http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/scopes/tennstat.htm
a. Sum up what the bill says.
The bill forbids biology teachers to teach the theory of evolution. The theory of Divine
Creation must prevail. Breaking the law may lead to an expensive fine.
b. Enrich your (judicial) vocabulary. In this text, find synonyms for:
– to forbid; to prohibit;
– financial punishment; a penalty;
– illegal; unlawful (faire décomposer le mot);
– an illegal behaviour; misdemeanor (faire remarquer la terminaison en -or);
– official declaration of guilt; conviction;
– be punished financially. be fined.
c. What modal auxiliary is used to proclaim the law?
The modal “shall”, like in the Bible.
Document 4
2. Now, go to: http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=4723956
a. Place and time? Dayton, Tennessee, in 1925.
b. What was the coverage by the press? The coverage was nationwide, and even
worldwide.
c. What was the subject? It was the Monkey Trial.
d. How long did it last? It lasted for one week.
e. The cast: read from “1871” to “July 21, 1925” and fill in the grids.
Name
Charles Darwin
Job or
function
biologist
George William Hunter
biologist
ACLU
American Civil
Liberties Union
lawyers
Clarence Darrow
and Dudley Field
Malone
Arguments
Man is descended from a hairy
quadruped.
Simple forms of life give rise to more
complex ones.
Supporting freedom. Need to test the
law.
The law violates freedom of religion.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE CORRIGE 2
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
Opponents to the theory:
Name
William Jennings
Bryan
John Washington
Butler
Job or
function
congressman
(politician)
Republican
politician
Arguments
It is better for man to know that he is
closer to God.
Man appeared thanks to Divine
creation.
Austin Peay
governor
Turning the bill into law.
John T. Raulston
judge
Asking a reverend to open the
proceedings with a prayer.
f. Was it difficult to pass the bill?
No, it was approved on a 71-to-5 vote, and then 24-to-6.
g. What was the town leaders’ role in the trial?
They convinced Scopes to challenge the law.
h. What was their real motivation?
They wished to attract tourists to the city.
i. Read “July 21, 1925”. Write down all words related to justice.
trial – judge – to rule – the stand – testimony – court – guilty – appeal – verdict –
deliberation fined
j. What verdict did they reach?
Scopes was found guilty and fined $100.
3. Oral comprehension. Go to:
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5064849
Click on “Listen Now”. After a few seconds of ad, the recording starts. Listen until
3:58.
Then answer the questions:
a. What decision has just been taken?
In Pennsylvania, they have decided to ban the teaching of Intelligent Design in public
school biology classes.
(Noter la différence entre « public school » aux États-Unis et en Grande-Bretagne.)
b. What made the 1925 trial so popular?
It was made into a play and then a film starring Gene Kelly and Spencer Tracy.
c. What are the common points and differences between the two trials mentioned?
– Use expressions of similarity for common points.
Like the 1925 trial, the trial in Dover is about teaching evolution or not/ Both trials
were covered by the press..
– Use expressions of contrast for differences.
The verdicts: in Dover, there was no restriction on teaching evolution.
– 1925 trial was a “show trial” (first direct on the radio, TV) as opposed to a “lawyers’
trial”.
– In Dover, there were testimonies from both sides whereas in Dayton, no scientists
were invited.
– Contrary to Dayton, the trial in Dover weighed the pros and cons of evolution and
Intelligent Design.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE CORRIGE 2
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
d. In all the documents you have studied, what are the different expressions used to
designate the theories opposing Darwin’s theory?
“Divine creation”, “Intelligent Design”, “creationism”.
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – FICHE CORRIGE 2
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP
NOM :
PRÉNOM :
CLASSE :
DATE :
Dossier pédagogique
Anglais
Géographie - Histoire - SVT (sciences de
la vie et de la Terre)
Lycée / B1—B2
Charles Darwin et l’évolution
des espèces
Charles Darwin and the evolution of
species
À PROPOS
Conception : Marie-Line Périllat-Mercerot, Claude Renucci (CNDP)
Réalisation : Pôle Langues étrangères – FLES, direction de l’Edition
Intégration technique : François Thibaud
Intégration éditoriale : Danielle Merrien
Auteure : Catherine Archambeaud-Vinçon, académie de Versailles
ANGLAIS A1-B2 – CHARLES DARWIN AND THE EVOLUTION OF SPECIES – À PROPOS
© 2009 – SCÉRÉN – CNDP